Umývanie vlasov je najdôležitejší krok pri zmene v starostlivosti o naše vlasy. Zakázané ingrediencie – sulfáty, silikóny, alkoholy, vosky a minerálne oleje – sme si už ozrejmili v článku Ako sa naučiť čítať zloženie výrobkov. Avšak nemenej dôležitá je aj technika, resp. spôsob umývania vlasov. Zabudnime na klasické drhnutie celých dĺžok vlasov zhužvaných pri hlave v hustej pene.

 

Umývanie vlasov pre nás odteraz znamená dôkladné čistenie pokožky hlavy – nie vlasov.

 

Odporúča sa mechanicky, či už bruškami prstov, alebo na to určeným jemným silikónovým masažérom s nanesením šampónu alebo co-washu, mechanicky čistiť pokožku hlavy, najlepšie 2 až 3 minúty krúživými pohybmi. Tak sa zbavíme všetkých nánosov produktov a znečistenia z nášho okolia z pokožky, ktorá potrebuje dýchať, aby vlasy rástli a boli zdravé. To, čo pri splachovaní šampónu stečie po našich dĺžkach, je úplne postačujúce na ich vyčistenie. Naše dĺžky potrebujú jemne rozmotať a hydratovať, preto je pre ne dôležitý skôr kondicionér, ktorý zas nenanášame ku korienkom, ktoré by boli zbytočne zaťažené.

 

Krásne predvedené instagramovou curly girl Brittany @brittcurls.

 

Hydratácia

Po čistení prichádza na rad hydratácia, je dobré naniesť kondicionér od stredných partií až po konce a vlasy jemne rozmotávať prstami, prípadne hrebeňom so širokými zubami. Keď sú vlasy rozmotané, odporúča sa zvýšiť hydratáciu “mačkaním” – schrunch – vlasov smerom z dola hore s použitím kondicionéru – tzv. Squish to condish. Celý wash day aj s tipmi od krásnej Jannelle si môžete pozrieť vo videu, odporúčame pozrieť aj ďalšie videá – ako napríklad BOWL METHOD – čo je spôsob používania veľkej misy na lepšie využitie a vstrebanie prípravkov do vlasov a zároveň jednoduchšiu manipuláciu na začiatku CG metódy.

 

             Youtube: Jannelle O´Shaugnessy

 

Oplach

Po umytí vlasov by sme ich mali naposledy opláchnuť studenou vodou – akú zvládneme :) – alebo bylinkovým odvarom, domácou ryžovou vodou, prípadne  si urobiť ACV rinse – oplach z jablčného octu – čo je veľmi žiadané, pokiaľ máme tvrdú vodu. Podľa typu našich vlasov môžeme použiť leave-in kondicionér, ktorý sa nevymýva a dodá našim vlasom ďalšiu dávku hydratácie. Tiež môžeme vyskúšať LOC alebo LCO metódu:

 

 

 

Rovnako pri tejto metóde je dôležité experimentovať a zistiť, komu čo vyhovuje, ale všeobecne platí, že vysoko porézne vlasy lepšie znášajú LCO metódu s olejčekom v strede, pričom vlasy s nízkou až strednou porozitou sa potešia olejčeku na konci metódy.

 

 

 

 

 

Plopping

Po umytí vlasy zabalíme do starého trička, alebo použijeme špeciálny uterák alebo turban, ktorý nieje ako klasický bavlnený froté uterák a teda svojim drsným povrchom nenarúša štruktúru vlasu a nespôsobuje frizz – krepovitosť hneď po umytí vlasov.

Plopping pozná tiež viacero spôsobov, znova podľa toho, čo nám najviac vyhovuje. Každý spôsob má svoje pre a proti, IG krásky detailne rozoberajú pre a proti jednotlivých spôsobov.

A voilá, vlasy sú umyté, hydratované a vyživené :)

 

 

 

 

 

 

 

                                                             https://www.thewavygirl.com/guides/hair-plopping-101/